Get Adobe Flash player

Probiotyki a alergieBadania naukowe prowadzone w ostatnich latach dowodzą niezbicie, że probiotyki wpływają na dojrzewanie układu immunologicznego oraz prawidłowe jego działanie. Szczególnie szczep Lactobacillus sp. wytwarza substancje peptydowe, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.


W przypadku alergii wśród niemowląt probiotyki plus dieta eliminacyjna mają szczególny wpływ na całkowitą likwidację objawów alergii i prawidłowe rozwinięcie się tzw. tolerancji doustnej. Wykazano ryzyko rozwinięcia się alergii wprost proporcjonalnie do składu flory bakteryjnej jelit. Im mniej bakterii kwasu mlekowego w jelitach, tym większe ryzyko rozwinięcia się alergii. Szczepy Bifidobacterium, jak i Lactobacillus stymulują uwalnianie się przeciwciał typu IgA. Przeciwciała IgA wchłaniają antygeny i eliminują je z przewodu pokarmowego.


Badania naukowe dowiodły również, że suplementacja probiotykami wpływa na obniżenie się przeciwciała typu IgE, które są odpowiedzialne za stany zapalne w organizmie, które indukują  uciążliwe objawy alergii. Dodatkowo bakterie kwasu mlekowego „przywierając” szczelnie do ścian jelit wpływają na ich uszczelnienie i likwidację tzw. zespołu przeciekającego jelita. Szczelne jelita są najlepszą barierą, która chroni człowieka przed przenikaniem alergenów z pożywienia, wody i powietrza.

 

Inne dobroczynne właściwości probiotyków:

  • stymulacja motoryki jelit,
  • synteza witamin B1, B2, B12, witaminy PP (wit. B3 - niacyna),
  • poprawienie strawności białka,
  • ułatwienie wchłaniania wapnia i fosforu,
  • materiał energetyczny dla śluzówki jelita cienkiego.

 

W diecie eliminacyjnej w związku z wykluczeniem produktów mlecznych może dojść do niedoboru bakterii kwasu mlekowego. Dlatego niezbędna jest suplementacja probiotykami.

 

Opracowała: Bożena Kropka dietetyk, promotor zdrowia - autor poradnika „Pokonaj alergię”

 

 

2012 © copyright Złota Farmacja Sp. z o.o., ul. Wielka Odrzańska 19/1, 70-535 Szczecin, tel./fax 091 812 54 48, office@zlota.farmacja.com.pl
design by MDA Promotion